Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2011

Μεγάλε Π.Α.Ο.Κ

Για ακόμη μία φορά ο Ευρωπαίος Π.Α.Ο.Κ έδειξε τα δόντια του και το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένη αυτή η ομάδα. Οι παίκτες του Μπόλονι είχαν την ευκαιρία να φύγουν από το Καζάν με κάτι καλύτερο από τον βαθμό της ισοπαλίας , ο οποίος πρίν την αναχώρηση της ομάδας για τη Ρωσσία φάνταζε ιδανικό αποτέλεσμα, αλλά βάσει της εικόνας των δύο ομάδων αλλά και του παιχνιδιού γενικότερα αυτός ο Π.Α.Ο.Κ δικαιούταν κάτι παραπάνω. Με πρωτεργάτες το νέο αίμα του Π.Α.Ο.Κ , Στέφανο Αθανασιάδη και Στέλιο Μαλεζά αλλά και τον συγκινητικό έταιρο σκόρερ Γιώργο Φωτάκη η ομάδα έδωσε μία μάχη στο υποθερμικό Καζάν κερδίζοντας τελικά τον πολύ καλό 1 βαθμό για τη συνέχεια της διοργάνωσης και τώρα πιά η πρόκριση περνάει από τα πόδια των δικών της παικτών και των δικών της αποτελεσμάτων. Στα αξιοσημείωτα του σημερινού παιχνιδιού και η ηρωική παρουσία 100 περίπου φιλάθλων της ομάδας οι οποίοι έφτασαν οδικώς στο γήπεδο μετά από 64 ώρες ταξιδιού(!!) και οι οποίοι δεν σταμάτησαν να στηρίζουν την ομάδα ούτε λεπτό.Τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο όπως φυσικά και στους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο για το θετικό αποτέλεσμα. Δείτε παρακάτω τις κυριότερες φάσεις και τα γκολ του αγώνα.

Στον αντίποδα η δεύτερη ελληνική ομάδα που συμμετέχει στο EUROPA CUP η Α.Ε.Κ αν και προηγήθηκε πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος του αγώνα, αδίκησε τον εαυτό της και υπέστη μία σοκαριστική ήττα από τη Στουρμ Γκρατς στα τελευταία λεπτά του αγώνα με 1-2. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης η αποβολή του Δέλλα που στοίχισε όπως φάνηκε στη συνέχεια του αγώνα.Έτσι δυσκολεύει ακόμη περισσότερο η υπόθεση πρόκριση για τους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ. Δείτε παρακάτω τί συναίβει στην άτυχη βραδιά της Α.Ε.Κ