Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2011

Με τον Π.Α.Ο.Κ στο Europa League

Σήμερα ξεκίνησαν οι επίσημες υποχρεώσεις του Π.Α.Ο.Κ στην Ευρώπη με πρώτη αντίπαλο ,για αυτή τη σειρά των αγώνων στους ομίλους του Europa League, την αγγλική Τόττεναμ των πολλών εκατομμυρίων, σε μία κατάμεστη Τούμπα. Και αν λέγαμε σε κάποιον φίλαθλο του Π.Α.Ο.Κ πρίν τον αγώνα, πως το αποτέλεσμα θα έληγε ισόπαλο παίρνοντας η ομάδα έναν πολύτιμο βαθμό από το φαβορί του ομίλου αλλά και ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου της διοργάνωσης, τότε σίγουρα θα μας απαντούσε πολύ ικανοποιημένος. Η Τόττεναμ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με πολλές ελλείψεις βασικών παικτών της λόγω τραυματισμών, αλλά και
λόγω του ότι ο προπονητής της με μία διάθεση υπεροψίας απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ , προτίμησε να αφήσει πίσω στο Λονδίνο τα μεγάλα αστέρια της ομάδας του με σκοπό να τους προστατέψει για τον επερχόμενο αγώνα-ντέρμπυ με τη Λίβερπουλ για το πρωτάθλημα Αγγλίας.Και αυτή του την υπεροψία κόντεψε να την πληρώσει ο Χάρι Ρέντναπ μιας και ο Π.Α.Ο.Κ χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει αφού διαιτητής και τερματοφύλακας της στέρησαν την ελπίδα για τη νίκη.Ο goalkeeper της αγγλικής ομάδας Κουντιτσίνι μετατράπηκε σε φύλακα-άγγελο της αγγλικής άμυνας αφού σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε απεσώβησε τον κίνδυνο για την εστία του κρατώντας έτσι το παιχνίδι στο στείρο 0-0.Γενικότερα η Τόττεναμ δεν φάνηκε ιδιαίτερα απειλητική εάν εξαιρέσει κανείς τη φάση όπου ο Κοντρέρας διώχνει πάνω στη γραμμή τη μπάλα και μία φάση αργότερα όταν ο υψηλόσωμος επιθετικός των Άγγλων Παβλιουτσένκο μετά από εκτέλεση φάουλ δεν ευτύχησε να σκοράρει. Στον αντίποδα , η ομάδα του Π.Α.Ο.Κ αν και δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, και χωρίς την συνήθη κινητικότητα και εφευρητικότητα του Αντελίνο Βιερίνια, κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές φάσεις μπροστά από την εστία του Κουντιτσίνι. Το αποκορύφωμα της ατυχίας του Π.Α.Ο.Κ ήταν στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης όπου μετά από πολύ καλή πάσα του Φωτάκη ο Αθανασιάδης μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κουντιτσίνι, δίνοντας την αφορμή στον Σέρβο διαιτητή του αγώνα να υποδείξει το πέναλτι. Εκτελεστής του πέναλτι για λογαριασμό του Π.Α.Ο.Κ ο Λίνο..παίρνει λίγα μέτρα φόρα,εκτελεί και η μπάλα καρφώνεται στα δίχτυα της Τόττεναμ..στην Τούμπα επικρατεί χαλασμός..ο οποίος όμως ελέω διαιτητή δεν κρατάει για πολύ..έχει υποδείξει επανάληψη του πέναλτι (είδε παράβαση στην είσοδο του Κοντρέρας νωρίτερα στην μεγάλη περιοχή!!)και η αγωνία ξαναεπιστρέφει στα πρόσωπα παικτών και φιλάθλων. Εκτελεστής και τη δεύτερη φορά ο Λίνο ο οποίος αποφασίζει να αλλάξει γωνιά και στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι..Σοκ στο γήπεδο της Τούμπας όπου από το ζενίθ των συναισθημάτων μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έφτασε στο ναδίρ δίνοντας έτσι το ψυχολογικό πλεονέκτημα στους Άγγλους.Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε κάποια άλλη αξιόλογη φάση ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο ο Π.Α.Ο.Κ ήταν αυτός που είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων μην μπορώντας όμως να την μετουσιώσει σε ένα γκολ για να φτασει στην κατάκτηση των υπερπολύτιμων 3 βαθμών της νίκης. Αξιοσημείωτο του αγώνα είναι πως οι Άγγλοι δεν κατάφεραν να κερδίσουν ούτε ένα κόρνερ καταδεικνύοντας έτσι την επιθετική εικόνα της ομάδας.Ελαφρυντικό βέβαια αποτελούν οι 9 απουσίες βασικών παικτών της χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να μικραίνει την προσπάθεια των παικτών του Π.Α.Ο.Κ που παρουσιάστηκαν σοβαροι καθ'ολο το 90λεπτο. Χαρακτηριστικά στιγμιότυπα του αγώνα μπορείτε να παρακολουθήσετε στο παρακάτω βίντεο.

Στον έταιρο αγώνα του ομίλου του Π.Α.Ο.Κ η Ρούμπιν Καζάν πέρασε σαν σίφουνας από τους ημιεπαγγελματίες της Σάμροκ Ρόβερς κερδίζοντάς την μέσα στην έδρα της με 0-3 και πιάνοντας έτσι την κορυφή του ομίλου.